RF2-44A-T-00-50-G
DigiKey Part Number
2057-RF2-44A-T-00-50-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF2-44A-T-00-50-G
Description
RF SMA CONNECTOR
Detailed Description
SMA Connector Jack, Female Socket 50 Ohms Panel Mount, Through Hole Solder
Category
Frequency - Max
18 GHz
Series
Features
Code A
Packaging
Bag
Housing Color
White
Center Contact Material
Brass
Connector Style
Body Material
Brass
Connector Type
Jack, Female Socket
Body Finish
Gold
Contact Termination
Solder
Shield Termination
Solder
Dielectric Material
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Impedance
50 Ohms
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Voltage Rating
335 V