ESMC-M-80-SGS-SMT-A-PP-T/R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ESMC-M-80-SGS-SMT-A-PP-T/R |
Description | CONN HEADER VERT SMT 80POS 1.27M |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Surface Mount 80 position 0.050" (1.27mm) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Fastening Type Push-Pull |
Mfr | Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm) |
Series | Insulation Height 0.266" (6.76mm) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Contact Shape Square |
Part Status Active | Contact Finish - Mating Gold |
Connector Type | Contact Finish Thickness - Mating Flash |
Contact Type Male Pin | Contact Finish - Post Tin |
Pitch - Mating | Contact Material Phosphor Bronze |
Number of Positions | Insulation Material Thermoplastic |
Number of Rows 2 | Features Board Guide, Pick and Place, Solder Retention |
Row Spacing - Mating | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Number of Positions Loaded All | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Style | Insulation Color Black |
Shrouding Shrouded - 4 Wall | Current Rating (Amps) 1.2A |
Mounting Type | Mated Stacking Heights 8mm, 10.8mm, 15.4mm |