DC37-SD-SL
DigiKey Part Number
2057-DC37-SD-SL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DC37-SD-SL
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Voltage Rating
250VAC
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions
Contact Form
Stamped
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C