DB25-PF-M2
DigiKey Part Number
2057-DB25-PF-M2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DB25-PF-M2
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS IDC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Termination
IDC, Ribbon Cable
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Features
Grounding Indents
Connector Type
Plug, Male Pins
Voltage Rating
250VAC
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Contact Material
Copper Alloy
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C