DA15-SD-SL
DigiKey Part Number
2057-DA15-SD-SL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DA15-SD-SL
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Voltage Rating
250VAC
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Color
Black
Number of Positions
Contact Form
Stamped
Number of Rows
2
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mounting Type
Contact Material
Copper Alloy
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C