CG-P-M8-1.25
DigiKey Part Number
2057-CG-P-M8-1.25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CG-P-M8-1.25
Description
CABLE GLAND 2.5-4.5MM M8
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cable Gland Polyamide (PA66), Nylon 6/6 M8
Category
Thread Size
M8
Manufacturer
Adam Tech
Thread Length
0.295" (7.50mm)
Packaging
Bulk
Panel Hole Size
0.327" (8.3mm)
Part Status
Active
Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Type
Cable Gland
Includes
Locknut, Seal
Outside Cable Diameter (Min)
0.098" (2.50mm)
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Outside Cable Diameter (Max)
0.177" (4.50mm)