BHR-30-VUA-ML
DigiKey Part Number
2057-BHR-30-VUA-ML-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BHR-30-VUA-ML
Description
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 30 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Mfr
Insulation Height
0.358" (9.10mm)
Features
Polarizing Key
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A
Voltage Rating
250VAC