ASP-2.5.-S-SR
ASP-2.5.-S-SR
ASP-2.5.-S-SR
DigiKey Part Number
2057-ASP-2.5.-S-SR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASP-2.5.-S-SR
Description
CONN PLUG STEREO 2.5MM 3COND
Customer Reference
Detailed Description
2.50mm (0.094", 3/32", Sub Mini, Miniature) - Headphone Phone Plug Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Solder Eyelet(s)
Category
Termination
Solder Eyelet(s)
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
Features
Strain Relief
Packaging
Bag
Insulation Color
Black
Part Status
Obsolete
Mating Length/Depth
0.433" (11.00mm)
Connector Type
Phone Plug
Contact Material - Plating
Nickel
Gender
Male
Body Material
Brass
Signal Lines
Stereo (3 Conductor, TRS)
Body Color
Silver, Black
Industry Recognized Mating Diameter
Includes
2 pcs - 1 Connector, 1 Handle
Actual Diameter
0.098" (2.50mm)
Housing Material
Polyethylene (PE)
Number of Positions/Contacts
3 Conductors, 3 Contacts
Contact Material
Brass
Internal Switch(s)
Does Not Contain Switch
Cable Opening
0.181" (4.60mm)