25SH-E-06-TS
DigiKey Part Number
2057-25SH-E-06-TS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25SH-E-06-TS
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.5MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.098" (2.50mm)
Contact Length - Post
0.138" (3.50mm)
Series
Insulation Height
0.232" (5.90mm)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A
Voltage Rating
250VAC