25SH-E-05-TR
DigiKey Part Number
2057-25SH-E-05-TR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25SH-E-05-TR
Description
CONN HEADER R/A 5POS 2.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 5 position 0.098" (2.50mm)
Category
Fastening Type
Friction Lock
Mfr
Contact Length - Post
0.138" (3.50mm)
Series
Insulation Height
0.193" (4.90mm)
Packaging
Bag
Contact Shape
Circular
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Number of Positions
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Beige
Style
Current Rating (Amps)
3A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
250VAC