25SH-C-09-TR
DigiKey Part Number
2057-25SH-C-09-TR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25SH-C-09-TR
Description
CONN HEADER R/A 9POS 2.5MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 9 position 0.098" (2.50mm)
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Series
Insulation Height
0.165" (4.20mm)
Packaging
Bulk
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Insulation Color
White
Style
Current Rating (Amps)
3A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
250VAC