25SH-C-05-TS
DigiKey Part Number
2057-25SH-C-05-TS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25SH-C-05-TS
Description
CONN HEADER VERT 5POS 2.5MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 5 position 0.098" (2.50mm)
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Series
Insulation Height
0.236" (6.00mm)
Packaging
Bag
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Insulation Color
Natural
Style
Current Rating (Amps)
3A
Shrouding
Shrouded - 3 Wall
Voltage Rating
250VAC