PQ12-100-6-R
DigiKey Part Number
2495-PQ12-100-6-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PQ12-100-6-R
Description
PQ12-R MICRO LINEAR SERVO
Customer Reference
Detailed Description
Linear Actuator Brushed 0.787" (20.00mm) Ball Screw RC Linear Servo 6VDC
Category
Duty Cycle
20%
Manufacturer
Actuonix Motion Devices Inc
Voltage - Rated
6VDC
Series
Construction
Ball Screw
Packaging
Bulk
Accuracy
±0.10mm
Part Status
Active
Features
RC Linear Servo
Type
Linear Actuator
Gear Reduction Ratio
100
Motor Type
Brushed
Termination Style
Wire Leads with Connector
Stroke Length
0.787" (20.00mm)
Operating Temperature
-10°C ~ 50°C
Load Force (Dynamic)
11.24lbf (50.0N)
Ingress Protection
IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Speed
0.39 in/s (10.0 mm/s)