AIMC-0603-2N7S-T
DigiKey Part Number
535-11536-2-ND - Tape & Reel (TR)
535-11536-1-ND - Cut Tape (CT)
535-11536-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AIMC-0603-2N7S-T
Description
FIXED IND 2.7NH 500MA 100 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.7 nH Unshielded Multilayer Inductor 500 mA 100mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AIMC-0603-2N7S-T Models
Category
DC Resistance (DCR)
100mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
9GHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±0.3nH
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)