ADCR-S02R7SA306MB
DigiKey Part Number
535-ADCR-S02R7SA306MB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCR-S02R7SA306MB
Description
CAPACITOR 30F 2.7V TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 30mOhm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
30 F
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C