ABM8G-28.63636MHZ-18-D2Y-T
DigiKey Part Number
535-10278-2-ND - Tape & Reel (TR)
535-10278-1-ND - Cut Tape (CT)
535-10278-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABM8G-28.63636MHZ-18-D2Y-T
Description
CRYSTAL 28.63636MHZ 18PF SMD
Detailed Description
28.63636 MHz ±20ppm Crystal 18pF 50 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ABM8G-28.63636MHZ-18-D2Y-T Models
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
50 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency
28.63636 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)