S-25C160A0H-T8T2U3
DigiKey Part Number
1662-S-25C160A0H-T8T2U3TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-25C160A0H-T8T2U3
Description
IC EEPROM 16KBIT SPI 8TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EEPROM Memory IC 16Kbit SPI 5 MHz 8-TSSOP
Category
Memory Interface
SPI
Mfr
Clock Frequency
5 MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Write Cycle Time - Word, Page
5ms
Part Status
Active
Voltage - Supply
2.5V ~ 5.5V
Memory Type
Non-Volatile
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)