S-1318B33-M5T1U4
DigiKey Part Number
1662-S-1318B33-M5T1U4TR-ND - Tape & Reel (TR)
1662-S-1318B33-M5T1U4CT-ND - Cut Tape (CT)
1662-S-1318B33-M5T1U4DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-1318B33-M5T1U4
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-23-5
Category
Voltage Dropout (Max)
0.05V @ 10mA
Current - Quiescent (Iq)
250 nA
Part Status
Active
Protection Features
Over Current
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V