GEN4-ULCD-35DCT-CLB
DigiKey Part Number
1613-1234-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GEN4-ULCD-35DCT-CLB
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 3.5"
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel/Serial 3.5" (88.90mm) 480 x 320 (HVGA)
EDA/CAD Models
GEN4-ULCD-35DCT-CLB Models
Category
Diagonal Screen Size
3.5" (88.90mm)
Viewing Area
49.00mm W x 73.40mm H
Dot Pixels
480 x 320 (HVGA)
Interface
Parallel/Serial
Dot Pitch
0.15mm W x 0.15mm H