GEN4-ULCD-32DT-PI
DigiKey Part Number
1613-1184-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GEN4-ULCD-32DT-PI
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 3.2"
Detailed Description
Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color I2C, SPI, TTL 3.2" (81.28mm) 240 x 320
EDA/CAD Models
GEN4-ULCD-32DT-PI Models
Category
Diagonal Screen Size
3.2" (81.28mm)
Viewing Area
48.60mm W x 64.80mm H
Dot Pixels
240 x 320
Interface
I2C, SPI, TTL
Dot Pitch
0.20mm W x 0.20mm H