GEN4-ULCD-24DT-AR
DigiKey Part Number
1613-1152-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GEN4-ULCD-24DT-AR
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 2.4"
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color I2C, SPI, TTL 2.4" (60.96mm) 240 x 320
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GEN4-ULCD-24DT-AR Models
Category
Diagonal Screen Size
2.4" (60.96mm)
Manufacturer
4D Systems Pty Ltd
Viewing Area
36.70mm W x 49.00mm H
Series
Backlight
LED - White
Packaging
Box
Dot Pixels
240 x 320
Part Status
Active
Interface
I2C, SPI, TTL
Display Type
TFT - Color
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Mode
Transmissive
Dot Pitch
0.15mm W x 0.15mm H