TPL720F18-5TR
DigiKey Part Number
5503-TPL720F18-5TR-ND - Tape & Reel (TR)
5503-TPL720F18-5TRCT-ND - Cut Tape (CT)
5503-TPL720F18-5TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPL720F18-5TR
Description
IC REG LINEAR 1.8V 400MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 400mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
TPL720F18-5TR Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 400mA
Mfr
Current - Output
Series
PSRR
55dB ~ 53dB (100Hz ~ 1MHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Current Limit
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V