N3432-5002RB is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
3M
In Stock: 51
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
HARTING
In Stock: 0
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 41
Connector Header Through Hole, Right Angle 40 position 0.100" (2.54mm)
N3432-5002RB
DigiKey Part Number
MHR40L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
N3432-5002RB
Description
CONN HEADER R/A 40POS 2.54MM
Detailed Description
EDA/CAD Models
N3432-5002RB Models
Category
Contact Length - Mating
0.240" (6.10mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.112" (2.84mm)
Series
Insulation Height
0.340" (8.64mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
1.75A