MDT-1500-48"-BLACK-20 PCS
DigiKey Part Number
3M161779-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDT-1500-48"-BLACK-20 PCS
Description
HEATSHRINK 1-1/2" BLACK 1=1PC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 1.500" (38.10mm) 3 to 1 Black 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.100" (2.54mm)
Mfr
Material
Series
Features
Abrasion Resistant, Corrosion Resistant, Flame Retardant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Type
Shrink Temperature
121°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life
120 Months
Inner Diameter - Supplied
1.500" (38.10mm)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Recovered
0.500" (12.70mm)