M3DDK-6006J
DigiKey Part Number
M3DDK-6006J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M3DDK-6006J
Description
IDC CABLE - MKR60K/MC60G/MKR60K
Customer Reference
Detailed Description
60 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 0.500' (152.40mm, 6.00")
Category
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Features
Polarizing Key, Strain Relief
Color
Gray, Ribbon
Connector Type
Socket to Socket
Number of Positions
60
Pitch - Connector
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Pitch - Cable
0.050" (1.27mm)