ITCSN-0800-25-U
DigiKey Part Number
ITC800-25-ND
19-ITCSN-0800-25-U-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ITCSN-0800-25-U
Description
HEATSHRINK ITCSN .8" BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.800" (20.32mm) 3 to 1 Black 25.0' (7.6m)
Category
Material
Mfr
Features
Split Resistant, UV Resistant, Weather Resistant
Series
Color
Packaging
Bulk
Digi-Spool®, Continuous Spool
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Part Status
Active
Shrink Temperature
121°C
Type
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Shrinkage Ratio
Shelf Life
120 Months
Length
25.0' (7.6m)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Supplied
0.800" (20.32mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.200" (5.08mm)