HF365/36SF
DigiKey Part Number
19-HF365/36SF-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HF365/36SF
Description
CBL RIBN 36COND 0.05 GRY FEET
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Gray 36 Conductors 0.050" (1.27mm) Flat Cable Enter Number of Feet in Order Quantity
Category
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Mfr
Ribbon Width
0.200" (5.08mm)
Series
Jacket (Insulation) Material
Polyolefin (PO)
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Voltage
300 V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Cable Type
Flat Cable
Ratings
UL Style 21682
Number of Conductors
36
Features
Splice Free, Zippable
Pitch
Conductor Material
Copper, Tinned
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Insulation Resistance
10GOhm
Wire Gauge
28 AWG
First Conductor Mark
Blue
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG