FP301-1/8-48"-BLACK-HDR-25 PCS
DigiKey Part Number
3M161337-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP301-1/8-48"-BLACK-HDR-25 PCS
Description
HEATSHRINK 1/8"X4' BLK 1=1PC 48"
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.125" (3.18mm) 2 to 1 Black 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.020" (0.51mm)
Mfr
Material
Series
Features
Flame Retardant, Header Label, Solvent Resistant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
100°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life
120 Months
Inner Diameter - Supplied
0.125" (3.18mm)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Recovered
0.062" (1.57mm)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 24
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HEATSHRINK FP301 1/8-48" BLUE
In-Stock: 0
HEATSHRINK FP301 1/8-48" CLEAR
In-Stock: 0
HEATSHRINK 1/8"X4' GRN 1=1PC 48"