FP301-1/16-6"-BLACK-10-10 PC PKS
DigiKey Part Number
3M161295-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
HEATSHRINK FP301 1/16-6" BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.063" (1.60mm) 2 to 1 Black 0.500' (152.40mm, 6.00")
Category
Recovered Wall Thickness
0.017" (0.43mm)
Features
Flame Retardant, Solvent Resistant
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
100°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Inner Diameter - Supplied
0.063" (1.60mm)
Inner Diameter - Recovered
0.031" (0.79mm)