FP301-1/16-48"-GREEN-250 PCS
DigiKey Part Number
3M161289-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP301-1/16-48"-GREEN-250 PCS
Description
HEATSHRINK 1/16" X 4' GRN 1=1PC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.063" (1.60mm) 2 to 1 Green 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.017" (0.43mm)
Features
Flame Retardant, Solvent Resistant, Split Resistant
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
100°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Length
4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied
0.063" (1.60mm)
Inner Diameter - Recovered
0.031" (0.79mm)