FP301-1/16-100'-CLEAR-SPOOL
DigiKey Part Number
19-FP301-1/16-100'-CLEAR-SPOOL-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP301-1/16-100'-CLEAR-SPOOL
Description
HTSHRK FP301 1/16-100' CLR FOOT
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.063" (1.60mm) 2 to 1 Clear Enter Number of Feet in Order Quantity
Category
Material
Mfr
Features
Solvent Resistant
Series
Color
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Part Status
Active
Shrink Temperature
100°C
Type
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Shrinkage Ratio
Shelf Life
120 Months
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Spool Size
100.0' (30.5m)
Inner Diameter - Supplied
0.063" (1.60mm)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Recovered
0.031" (0.79mm)
Base Product Number
Recovered Wall Thickness
0.017" (0.43mm)