FP-301-1/16-YELLOW-100' is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
3M
In Stock: 1.019
Datasheet
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.063" (1.60mm) 2 to 1 Yellow 100.0' (30.5m)
FP-301-1/16-YELLOW-100'
DigiKey Part Number
FP-301-1/16-YELLOW-100'-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP-301-1/16-YELLOW-100'
Description
HEATSHRINK FP301 1/16-100' YELLO
Customer Reference
Detailed Description
Category
Recovered Wall Thickness
0.017" (0.43mm)
Features
Flame Retardant, Solvent Resistant
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
100°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Length
100.0' (30.5m)
Inner Diameter - Supplied
0.063" (1.60mm)
Inner Diameter - Recovered
0.031" (0.79mm)