961104-6804-AR
DigiKey Part Number
3M155862-04-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
961104-6804-AR
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 4 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
961104-6804-AR Models
Category
Contact Length - Mating
0.268" (6.80mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Series
Overall Contact Length
0.496" (12.60mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Copper Alloy
Number of Rows
1
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
2A