951102-8622-AR
951102-8622-AR
951102-8622-AR
DigiKey Part Number
3M156413-02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
951102-8622-AR
Description
CONN HEADER VERT 2POS 2MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 2 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
951102-8622-AR Models
Category
Contact Length - Mating
0.173" (4.40mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Series
Overall Contact Length
0.343" (8.70mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Copper Alloy
Number of Rows
1
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
1A