929974-01-14-RK
DigiKey Part Number
929974E-01-14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929974-01-14-RK
Description
CONN RCPT 14POS 0.1 TIN PCB
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin
Insulation Height
0.325" (8.25mm)
Contact Length - Post
0.125" (3.18mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2A
Voltage Rating
1500V
Additional Resources
In-Stock: 549
Check for Additional Incoming Stock
Alternate Length
CONN RCPT 1POS TIN PCB
In-Stock: 5363
CONN RCPT 2POS 0.1 TIN PCB
In-Stock: 196
CONN RCPT 3POS 0.1 TIN PCB
In-Stock: 1581
CONN RCPT 4POS 0.1 TIN PCB
CONN RCPT 5POS 0.1 TIN PCB