929850-01-19-RA
DigiKey Part Number
929850E-01-19-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929850-01-19-RA
Description
CONN RCPT 19POS 0.1 GOLD PCB
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Insulation Height
0.325" (8.25mm)
Contact Length - Post
0.125" (3.18mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2A
Voltage Rating
1500V
Pitch - Mating
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Number of Rows
1
Contact Shape
Square
Mounting Type
Through Hole
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Base Product Number
Fastening Type
Push-Pull
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN RCPT 1POS GOLD PCB
In-Stock: 4008
CONN RCPT 2POS 0.1 GOLD PCB
In-Stock: 4243
CONN RCPT 3POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 4POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 5POS 0.1 GOLD PCB