929710-10-03-RK
DigiKey Part Number
3M156367-06-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929710-10-03-RK
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
929710-10-03-RK Models
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Series
Contact Length - Post
0.175" (4.45mm)
Overall Contact Length
0.593" (15.07mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A
Alternate Length
CONN HEADER VERT 2POS
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
In-Stock: 282
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM