929705-01-30-I is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 32
Datasheet
Connector Header Through Hole 30 position 0.100" (2.54mm)
929705-01-30-I
DigiKey Part Number
3M156854-30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929705-01-30-I
Description
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Series
Overall Contact Length
0.528" (13.42mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
Value Added Item
Alternate Length
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
In-Stock: 269
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM