929647-02-12-I
929647-02-12-I
929647-02-12-I
DigiKey Part Number
3M156516-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929647-02-12-I
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.235" (5.97mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.210" (5.33mm)
Series
Overall Contact Length
0.545" (13.84mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A
Additional Resources
Value Added Item
Alternate Length
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
In-Stock: 398
CONN HEADER VERT 1POS
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
In-Stock: 784
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
In-Stock: 1421
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM