929450-01-36-I is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 7.208
Datasheet
Similar
Molex
In Stock: 2.028
Datasheet
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 226
Connector Header Through Hole 36 position 0.100" (2.54mm)
929450-01-36-I
DigiKey Part Number
929450-01-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929450-01-36-I
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
929450-01-36-I Models
Category
Contact Length - Mating
0.295" (7.49mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Series
Overall Contact Length
0.535" (13.59mm)
Insulation Height
0.110" (2.79mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A
Additional Resources
Substitutes (37)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
Check Lead Time
Request Stock Notification
Alternate Length
CONN HEADER VERT 1POS
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
In-Stock: 298
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
In-Stock: 355
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM