81P-47-NB-A
DigiKey Part Number
3M157226-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
81P-47-NB-A
Description
CONN WIRE PIN TERM 18-22AWG
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Wire Pin Terminal Connector 18-22 AWG - Crimp
Category
Insulation Diameter
0.145" (3.68mm)
Manufacturer
3M
Insulation
Insulated
Packaging
Bulk
Termination
Crimp
Part Status
Active
Color
Red
Pin Diameter
Circular - 0.080" (2.03mm) Dia
Diameter - Barrel ID
0.070" (1.78mm)
Length - Pin
0.470" (11.94mm)
Material - Insulation
Polyamide (PA), Nylon
Length - Overall
0.920" (23.37mm)