73F-375-50
DigiKey Part Number
19-73F-375-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
73F-375-50
Description
CONN QC RCPT 10-12AWG 0.375
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.375" (9.53mm) Quick Connect Female 10-12 AWG Crimp Connector Non-Insulated
Category
Length - Overall
0.930" (23.62mm)
Manufacturer
3M
Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Wire Gauge
10-12 AWG
Part Status
Active
Insulation
Non-Insulated
Terminal Type
Standard
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Gender
Female
Features
Butted Seam
Tab Width
0.375" (9.53mm)
Base Product Number
Tab Thickness
0.050" (1.27mm)