71M-187-20-NBL
DigiKey Part Number
19-71M-187-20-NBL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
71M-187-20-NBL
Description
FULLY NYLON INSULATED WITH INSUL
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.187" (4.75mm) Quick Connect Male 18-22 AWG Crimp Connector Fully Insulated
Category
Length - Overall
0.870" (22.10mm)
Manufacturer
3M
Termination
Crimp
Series
Wire Gauge
18-22 AWG
Packaging
Bulk
Insulation
Fully Insulated
Part Status
Active
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Terminal Type
Standard
Color
Red
Gender
Male
Contact Material
Copper, ETP
Tab Width
0.187" (4.75mm)
Contact Finish
Tin
Tab Thickness
0.020" (0.51mm)
Insulation Diameter
0.145" (3.68mm)