70F-110-20-PB
DigiKey Part Number
3M157224-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
70F-110-20-PB
Description
CONN QC RCPT 22-26AWG 0.110
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.110" (2.79mm) Quick Connect Female 22-26 AWG Crimp Connector Non-Mating End Insulated
Category
Termination
Crimp
Manufacturer
3M
Wire Gauge
22-26 AWG
Packaging
Bulk
Insulation
Non-Mating End Insulated
Part Status
Active
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Terminal Type
Standard
Features
Butted Seam
Gender
Female
Contact Material
Brass
Tab Width
0.110" (2.79mm)
Contact Finish
Tin
Tab Thickness
0.020" (0.51mm)
Insulation Diameter
0.075" (1.91mm)
Length - Overall
0.630" (16.00mm)