3939-48MMX55M
DigiKey Part Number
3M155890-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3939-48MMX55M
Description
TAPE DUCT SILVER 1.89"X60YD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Duct Tape Tape Rubber Adhesive Silver 1.89" (48.00mm) X 180' (55.0m) 60 yds
Category
Width
1.89" (48.00mm)
Manufacturer
3M
Length
180' (55.0m) 60 yds
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Usage
Packaging, Sealing, Shipping, Splicing
Part Status
Active
Temperature Range
200°F (93°C)
Tape Type
Duct Tape
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Adhesive
Rubber
Shelf Life
12 Months
Backing, Carrier
Polyethylene over Cloth
Storage/Refrigeration Temperature
60°F ~ 80°F (16°C ~ 27°C)
Thickness
0.0090" (9.0 mils, 0.229mm)