2242-1-1/2X15FT
DigiKey Part Number
3M156240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2242-1-1/2X15FT
Description
TAPE ELECTRICAL BLK 1 1/2"X5YDS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Electrical Tape Rubber, Self Fusing Adhesive Black 1.50" (38.10mm) 1 1/2" X 15' (4.6m) 5 yds
Category
Width
1.50" (38.10mm) 1 1/2"
Manufacturer
3M
Length
15' (4.6m) 5 yds
Series
Color
Black
Packaging
Bulk
Usage
Electrically Insulating
Part Status
Active
Temperature Range
194°F (90°C) Max
Tape Type
Electrical
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Adhesive
Rubber, Self Fusing
Shelf Life
60 Months
Backing, Carrier
Rubber
Storage/Refrigeration Temperature
70°F (21°C)
Thickness
0.0300" (30.0 mils, 0.762mm)