150244-2000-RB-WF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
44 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold
150244-2000-RB-WF
DigiKey Part Number
150244-2000-RB-WF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
150244-2000-RB-WF
Description
CONN RCPT 44POS 0.079 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
150244-2000-RB-WF Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tape & Reel (TR)
Insulation Height
0.183" (4.65mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Female Socket
Contact Finish - Post
Tin
Style
Board to Board or Cable
Features
Pick and Place
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
500VDC
Pitch - Mating
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)