MSG6030F-11.8-12
DigiKey Part Number
1067-MSG6030F-11.8-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSG6030F-11.8-12
Description
RF ABSORB/SHLD SHEET 12"X11.8"
Customer Reference
Detailed Description
RF EMI Absorbing/Shielding Sheet MSG6000F Nickel-Copper (NI/CU) Fabric Acrylic, Conductive, Pressure Sensitive Adhesive (PSA) 11.800" (299.72mm) X 12.000" (304.80mm) X 0.012" (0.30mm)
Category
Width
11.800" (299.72mm)
Manufacturer
3M (TC)
Thickness - Overall
0.012" (0.30mm)
Series
Adhesive
Acrylic, Conductive, Pressure Sensitive Adhesive (PSA)
Packaging
Bulk
Material
Nickel-Copper (NI/CU) Fabric
Part Status
Active
Shelf Life
12 Months
Type
Absorbing/Shielding Sheet
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Shape
Tape
Storage/Refrigeration Temperature
70°F (21°C)
Length
12.000" (304.80mm)