GPH160GF-0.5-5
DigiKey Part Number
1067-GPH160GF-0.5-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GPH160GF-0.5-5
Description
TAPE DBL SIDED GRAY 1/2"X5YDS
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Double Coated, Double Sided Tape Acrylic Adhesive Gray 0.50" (12.70mm) 1/2" X 15' (4.6m) 5 yds
Category
Width
0.50" (12.70mm) 1/2"
Manufacturer
3M (TC)
Length
15' (4.6m) 5 yds
Series
Color
Gray
Packaging
Bulk
Usage
Bonding
Part Status
Active
Temperature Range
300°F (149°C) Max
Tape Type
Double Coated, Double Sided
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Adhesive
Acrylic
Shelf Life
24 Months
Backing, Carrier
Acrylic Foam
Base Product Number
Thickness
0.0630" (63.0 mils, 1.600mm)