9490LE-0.5-5
DigiKey Part Number
1067-9490LE-0.5-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9490LE-0.5-5
Description
TAPE DBL SIDED CLR 1/2"X5YDS
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Double Coated, Double Sided Tape Acrylic, 300LSE; Acrylic, 300MP Adhesive Clear 0.50" (12.70mm) 1/2" X 15' (4.6m) 5 yds
Category
Thickness - Backing, Carrier
0.0005" (0.5 mils, 0.013mm)
Manufacturer
3M (TC)
Width
0.50" (12.70mm) 1/2"
Series
Length
15' (4.6m) 5 yds
Packaging
Bulk
Color
Clear
Part Status
Active
Usage
Holding, Joining, Mounting
Tape Type
Double Coated, Double Sided
Temperature Range
200°F (93°C)
Adhesive
Acrylic, 300LSE; Acrylic, 300MP
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Backing, Carrier
Carrier - Polyester, Liner - Polycoated Kraft
Shelf Life
24 Months
Thickness
0.0067" (6.7 mils, 0.170mm)
Storage/Refrigeration Temperature
70°F (21°C)
Thickness - Adhesive
0.0062" (6.2 mils, 0.157mm)